Jak vybrat bojové umění a školu

 Klubů a stylů bojových umění je mnoho, ale jak si vybrat to nejideálnější právě pro vás? Poradíme vám!

Při výběru vhodného sportu se musí dbát na mnoho aspektů, a to stejné platí i u bojových sportů a umění. Jednoduše těžko s šedesáti kilogramy vyberete třeba sumó a obráceně. Poradíme vám jak vybrat správné bojové umění a poradíme jak hledat dobrou školu.

Vybavení

Je potřeba zvážit co od daného sportu čekáte a co jste ochotni do něj vložit. Je potřeba zjistit vaše finanční možnosti.

Sepište si seznam, co vše budete pro dané bojové umění potřebovat (rukavice, chrániče, kimono,…), připravte si přibližný rozpočet. Není totiž nejlepším nápadem zvolit něco, co si nemůžete nakonec dovolit. V potaz berte i cestu na tréninky a další vybavení.

Vyberte si styl

Jak zvolit styl?

Co vlastně od tréninku čekám? Chci být bojovník, sportovec, hobbík nebo profesionál? Chci se umět bránit a naučit se sebeobranu? Jistě najdete správnou otázku a budete si na ní umět odpovědět.

Pokud jste našli odpovědi na otázku co chci je třeba jen projít nabídku. Pokud chcete ringové sporty a používat všechny končetiny poohlídněte se po Thajském boxu, Kickboxu, Taekwondu. Pro děti je vhodným začátkem Karate. V každém stylu najdete mnoho skvělých aspektů pro růst a vývoj sportovce bojovníka.

Láká vás tradiční styl bojových umění jistě najdete i školu tradičních stylů, je třeba jen hledat a najít si to co vám bude nejvíce sedět, není od věci nastudovat si o vašem vybraném stylu nějaké informace.

Nehcete bojovat kontaktně?

I pro vás je tady škála bojových umění, škola Judo nevyužívá úderů je to také velmi účinný sebeobranný systém, moderním stylem je Brazilské Jiu Jitsu a grappling. V těchto stylech se najdou všechyn věkové skupiny.

Chcete se naučit bránit?

Každý styl vás naučí disciplíně a sebeobraně ve sportu jak kladen důraz na fyzickou kondici s sebeobraných systémech je obvykle kladen důraz na nácvik modelovcých situací a návyků pro vlastní obranu. V každém bojovém umění je kladen důraz na sebeobranu, ostatně je to bojové umění.

V dnešní době najdete mnoho škol a stylů bojových umění od tradičních stylů po moderní. Vybrat si styl závisí na vašich požadavcích, můžete hledat školy Moderní sebeobrany, Krav Maga, Musado, ale také tradiční styly Karate, Ju Jitsu.

Fyzické vlastnosti

Vaše fyzické vlastnosti jsou také velmi důležité, ale to neznamená, že nemůžete začít trénovat MMA či Thai box, mnoho klubů nabízí v první fázi tréninku kondiční přípravu. Pokud ovšem nechcete úplně mučit své tělo v tom případě se vám může hodit spíše Tai Chi , Chi kung. Neházejte flintu do žita, že zrovna teď nemáte kondičku neznamená to, že se tato situace nemůže zlepšit, v dobrém klubu se o vás postarají a trénink bude por vás radost.

Stále nevíte jak a kde začít?

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, navštivte školy v okolí vašeho bydliště a podívejte se na trénink. Domluvte se s trenérem, poptejte se účastníků a potom se rozhodněte. Zajděte klidně na víc míst a vše si nechte projít hlavou.

Zjistěte si informace o učiteli a jeho klubu.

 Možná už víte co chcete trénovat a věnovat svůj volný čas. Důležitým aspektem je vědět něco o klubu a zjištění kvalifikace trenéra. Najděte si webové stránky, kde najdete jeho tituly a osvědčení. Zaměřte se především na to, jak dlouho se tomuto sportu věnuje a jaké má zkušenosti. Zajděte se podívat nejen do začátečnických skupin, ale také do těch pokročilých, abyste viděli, co se za tu dobu naučíte. Dejte také na svůj vnitřní hlas, mnohdy vám to ušetří spousty času.

Jan Paldus